Ve dnech 27. až 30. května 2024 jsem se v rámci projektu Erasmus+ KA1 Effective learning through practice zúčastnila stínování výuky angličtiny na střední škole ISISS Terra di Lavoro v Itálii. Tento pobyt mi poskytl příležitost porovnat vzdělávací metody mezi Českou republikou a Itálií, zažít každodenní školní život italských studentů a zúčastnit se dvou velkých slavností na konci školního roku.
Jedním z hlavních cílů mého pobytu bylo porovnat výuku angličtiny v Itálii s tím, co známe z českých škol. V hodinách, které jsem viděla, žáci pracovali s učebnicí a využívali digitální technologie. Výuka byla podobná té v České republice, se zaměřením na gramatiku, čtení a konverzaci. Italští učitelé často využívali moderní technologie, jako jsou interaktivní tabule a online zdroje.
Italští studenti chodí do školy i v sobotu, každá vyučovací hodina trvá 60 minut, během školního dne nejsou žádné klasické přestávky mezi hodinami, takže studenti mají nepřerušených šest hodin výuky denně. Ve třídách, které jsem navštívila, bylo kolem 10 žáků, což umožňovalo individuálnější přístup učitelů, ale běžně mají třídy kolem 25 žáků. V italských školách se studenti nedělí do skupin ani na výuku jazyků, výuka probíhá ve stálých třídních kolektivech. Další zajímavostí, kterou jsem v Itálii zaznamenala, bylo zařazení netradičních aktivit do tělesné výchovy. Žáci se věnují například břišnímu tanci a roztleskávání.
Během svého pobytu jsem měla možnost zúčastnit se několika hodin jako pozorovatel i jako aktivní účastník. Měla jsem také možnost popovídat si s několika žáky o jejich škole a studiu. Zúčastnila jsem se dvou velkých školních slavností. První byla obdoba našeho posledního zvonění. Druhá slavnost byla kulturní, kde studenti prezentovali své umělecké talenty – od hudebních vystoupení po divadelní představení. Během závěrečné slavnosti ředitelka školy předala diplomy všem žákům, kteří dosáhli nějakých úspěchů. Tyto akce mi ukázaly, jak důležitá je pro italské školy komunita a jaké úsilí věnují podpoře všestranného rozvoje svých studentů.
Můj pobyt na střední škole v italské Casertě byl inspirativní a obohacující. Měla jsem možnost vidět, jak různorodě může vypadat výuka angličtiny a jaké metody mohou být použity k dosažení efektivního učení. Zároveň jsem si odnesla mnoho nových nápadů a podnětů, které mohu uplatnit i ve své budoucí pedagogické praxi.
Mgr. Lucie Jahodová