Kurz francouzštiny Rouen - Mgr. Mikulcová
Francouzština je zdánlivě popelkou mezi jazyky. Ano, ve srovnání se současným esperantem-angličtinou to může opravdu tak vypadat. Opak je však pravdou. Svědčí o tom např. sympatická školička FRENCH IN NORMANDY ve francouzském Rouenu.
Měla jsem krásnou příležitost strávit zde červnový týden na intenzivním jazykovém kurzu. Byla jsem tu jedinou Češkou ve společnosti celé západní Evropy, Jižní Ameriky, Japonců a Korejců.
Celodenní výuka probíhala v několika menších třídách po cca 10 – 12 studentech. Každá třída měla svého kmenového učitele. Náš se jmenoval Alex. Pracoval s námi do 13. hodin. Po krátkém konverzačním úvodu jsme dostali výchozí materiál – text (článek, rozhovor, …), od kterého se odvíjelo hlavní téma dopolední výuky. Činnosti se rychle střídaly – poslech, psaní, vysvětlení a procvičení aktuální gramatiky, diktáty, ale hlavně jsme hovořili, vymýšleli skupinové dialogy.
Po krátké obědové přestávce se vytvořily zcela nové skupiny studentů, kteří pracovali s jinými lektory.
Tato část výuky měla spíše konverzační charakter. Diskutovali jsme k nějakému aktuálnímu tématu, např. vylodění spojenců v Normandii, svržení atomové bomby, homosexualita, … prezentovali jsme nejen své osobní názory, ale i atmosféru v naší zemi, srovnávali jsme. Samozřejmě jsme se učili i novým slovíčkům, vazbám.
Ve večerních hodinách jsme měli možnost navštěvovat zájmové kroužky – dramatické výchovy, francouzské kuchyně, filmového diváka. „SOS“ bylo určeno studentům, kteří měli nějaký problém s francouzštinou – s gramatikou, slovíčky, vazbami, ….
Obrovskou výhodou mého pobytu bylo ubytování ve francouzské rodině. Kromě osobního zážitku, kdy jsem viděla, jak Francouzi žijí, čím se obklopují, jak přemýšlejí, byla velkým přínosem společná jídla – snídaně a večeře. Paní domácí, paní Nikol, byla navíc nadšenou kuchařkou, takže hlavně večeře o několika chodech se protahovaly hluboko do noci. U stolu se samozřejmě konverzovalo francouzsky, byť se tu sešli Němci, Japonec, Bolivijka a Češka.
A co říct o samotném Rouenu? Staré historické město na řece Seině se spoustou hrázděných domů bylo svědkem např. upálení Jany z Arku. Jeho slavnou katedrálu Notre Dame mnohokrát ztvárnil Claude Monet. Ulicemi města se procházel nejen Gustav Flaubert, ale i jeho hrdinka Emma Bovaryová. Pravidelně se na Seině pořádá tzv. ROUEN ARMADA – nádherná a hojně navštěvovaná přehlídka válečného vojska.
Jazykový kurz splnil po všech stránkách mé očekávání! Přinesl mi nejen spoustu znalostí a osobních kontaktů, ale opět mě utvrdil, že Francie je nadále sladká, že Francouzi jsou přátelští a slušní a francouzština (ani ta moje) neztratila půvab a šarm.
Věra Mikulcová