Válka s mloky… je to jen další položka povinné četby? Pojďme se společně setkat a skrze vlastní prožitek najít cestu k tomuto dílu, aby se stalo více než jen povinnou četbou. Cestu, která nám umožní vnímat hodnoty a přínos románu v jeho aktuálnosti a komplexnosti. Interaktivní metody, důraz na respektující komunikaci a otevřenost názorů uplatňované v programu se přímo odráží také v motivech a tématech románu.
Program výrazným způsobem přispívá k rozvoji komunikace, formulování vlastního názoru a rozvoji kritického myšlení, podporuje sociální interakci, což jsou základy, které jsou nespornou hodnotou pro rozvoj zdravé a demokraticky smýšlející společnosti, a je nutné je stabilně budovat.
Ve středu 1. prosince jsme se mohli tohoto zajímavého programu zúčastnit. Konal se v Dramacentru v Olomouci. Většina žáků knihu nečetla a měla jen mlhavé ponětí, o čem román vypovídá. Všichni jsem ale byli příjemně překvapeni. Mladá lektorka Bára nás velmi brzy a naprosto úžasně vtáhla do děje. Začalo to tematicky laděnou tichou poštou, přes výrobu vlastních novin, až po bouřlivou „televizní diskuzi“. Všichni žáci se zapojovali a byli akční, což se moc často nevidí. Jelikož jsme nikdo nevěděli, jak kniha skončí, tak jme měli plnou hlavu nápadů a představ, jak by to s mloky mohlo dopadnout. Probíhala debata, kde si každý hájil svoji pravdu. ,,Jak to s mloky bude v budoucnosti? Mají mloci právo na rovnoprávnost?“ – nad těmito otázkami diskutovali ekologové, právníci, zastánci lidských i mločích práv. Vůbec jsme nevnímali realitu. Byli jsme „teď a tady“.
Z programu jsme odcházeli nabití zážitky a nalákáni si knihu opravdu co nejdřív přečíst.
Žáci 3. ročníků specializace DV