Žáci Specializace-výtvarné výchovy 3. D a 4. D vyrazili do Prahy za aktuálními výstavami. Jejich první kroky směřovaly k Sovovým mlýnům do Muzea Kampa na výstavu Jiřího Sopka, která nabízí průřez jeho tvorbou od roku 1968 do současnosti. Tam absolvovali komentovanou prohlídku a animační program.
Pro Sopkovu tvorbu jsou typické výrazné, skoro „jedovaté“ barvy. Jeho figury, a zvláště jejich hlavy – výrazně zjednodušené rostou z krajiny, vystupují z barevné vody, spiklenecky zdraví jedna druhou, mění se v prádlo na šňůře, či ohlodané rybí kostry. Přestože jsou namalovány zářivými barvami, nejsou jen radostné, fungují jako sarkastický komentář k době svého vzniku. Z tohoto důvodu se téma: nesvobody a znovu nabyté svobody stalo motivací pro výtvarnou reflexi žáků v závěrečné fázi animace.
Následující kroky zavedly specialisty do Veletržního paláce na prohlídku stálé expozice: Umění dlouhého století. Vedle sebe tak viděli obrazy světových umělců (E. Muncha, P. Gauguina, V. van Gogha či P. Picassa) i představitelů české avantgardy ( A. Slavíčka, E. Filly, B. Kubišty, O. Gutfreunda , J. Zrzavého, V. Špály a dalších).
Obě výstavy byly vizuálním doplněním toho, co žáci znají z výuky dějin umění. Díky tomu u nich skvělým způsobem zafungovalo spojení teorie s praxí a už se těší na další výlet za uměním.